חנות חשמל אדר אורון בנתניה - חובה לראות - נורות הליבון
דף הבית >> מידע מקצועי >> נורות הליבון
סופן המתקרב של נורות הליבון

השימוש בנורת הליבון, אשר שירתה את האנושות מאז סוף המאה ה-19, ככל הנראה מתחיל להגיע לקיצו. בהקשר זה, תחילת חודש ספטמבר 2009 תרשם כציון דרך בהיסטוריה של התאורה ושל והחיסכון באנרגיה.

השימוש בנורת הליבון, אשר שירתה את האנושות מאז סוף המאה ה-19, ככל הנראה מתחיל להגיע לקיצו. בהקשר זה, תחילת חודש ספטמבר 2009 תרשם כציון דרך בהיסטוריה של התאורה ושל והחיסכון באנרגיה. זאת לאחר שבפגישתם בלוקסמבורג, החליטו שרי האנרגיה של האיחוד האירופי לאסור בהדרגה את השימוש בנורות ליבון בכל 27 מדינות האיחוד, החל משנת 2010. החל מה- 1 בספטמבר מדובר על נורות ליבון בהספק של 100 ואט ומעלה, אך בהדרגה חוק זה יהיה תקף לכל נורות הליבון. החלטה זו מתווספת להחלטה קודמת להוריד מכסים מנורות חסכוניות באנרגיה המיובאות מסין, מהלך אשר צפוי להוריד את מחירן של אלה.

בשנה שעברה הייתה זו אוסטרליה, כסנונית ראשונה, אשר כבר מימשה איסור על שימוש בנורות הליבון. בפיליפינים איסור זה עומד להיות מוחל החל משנת 2010 ואילו בארה"ב כבר בשנת 2007 הועבר חוק הדורש חסכון של כ- 25% מנורות – חוק אשר ייכנס בהדרגה לתוקף החל משנת 2012 ועד לשנת 2014.

מהלכים אלה צפויים לצמצם בעשרות אחוזים את צריכת האנרגיה במשקי בית פרטיים. זאת מאחר ובנורות ליבון מסורתיות רק כ- 5% מהאנרגיה הופכים לאור והשאר נפלט כחום.

אין ספק שהתחליף המיידי של נורת הליבון המסורתית הוא נורת הפלורוסנט, על שלל התצורות המתקדמות שהיא מגיעה כיום, בעיקר כאלה מסוג:

CFL - compact fluorescent lamps

בנוסף לתאורה פלורוסנטית, חלה התקדמות דרמטית שרק תלך ותגבר, בכל הקשור לתאורה מסוג LED. זו הופכת ליותר ויותר נפוצה ואפשרית לשילוב בשלל אפשרויות גם בתחום התאורה הביתית.

ובארץ? תוכנית אב לאיסור על שימוש בנורות ליבון קיימת כבר כחמש שנים, עד כה ללא כל תחילת יישום בחקיקה. יחד עם זאת, גם אם המחוקק עוד לא מצא לנכון ליישם תוכניות התייעלות וחסכון באנרגיה, הגורמים המקצועיים בענף הבניה והלקוחות, הם אלה שקובעים את סדר היום בעצמם - הדרישה לתאורה חסכונית וירוקה רק הולכת וגוברת.